تماس با ما :32225974_034        email:fava@kermancity.ir

برای اولین بار در شهرداری کرمان، بانک اطلاعات مکانی راه‌اندازی خواهد شد.

مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری کرمان:

به زودی و برای اولین بار در شهرداری کرمان بانک اطلاعات مکانی راه‌اندازی خواهد شد.

مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات از مطالعه، طراحی و راه‌اندازی بانک اطلاعات مکانی یا پایگاه داده مکانی (Spatial database یا Geodatabase) تحت GIS در شهرداری کرمان در راستای ایجاد رصدخانه شهری، با همکاری دانشگاه تحصیلات تکمیلی صنعتی و فناوری پیشرفته کرمان خبر داد.

هادی‌‏زاده تصریح کرد:‌ بانک اطلاعات مکانی مجموعه‌ای ساختار يافته‌ از داده‌‌های مکانی و توصیفی است كه به صورت منسجم بر اساس قوانین رابطه ای - شی‌گرا (Object Relational) بهم مرتبط بوده و جهت كاربردهاي مختلف در كنار يكديگر ذخيره‌ شده‌‌اند. این بانک، یک پایگاه داده مکانی است که حجم عظیمی از داده‌های مکانی را مدیریت نموده و آنرا با تعداد نامحدودی از کاربران جهت انجام قابلیت‌‏های نمایش، ایجاد، اصلاح، ذخیره‌‌سازی، آنالیز و پردازش‌های مکانی بصورت همزمان به اشتراک می‌گذارد.‌ این نوع بانک‌های اطلاعاتی بر اساس اصول سیستم مدیریت پایگاه داده (DBMS) در ترکیب با GIS مدیریت می‌شوند. در حقيقت DBMS ‌به عنوان يك كنترل مركزی روی تمام فعل و انفعالات بين پايگاه داده و برنامه‌های كاربردی كه به نوبه خود با كاربر در تقابل است عمل می‌كند.

وی ادامه داد: از دلایل اصلی که ایجاد بانک اطلاعات مکانی را ضروری می‌سازد، سازماندهی نامنظم و بدون برنامه اطلاعات مکانی و توصیفی در واحدهای مختلف می‌باشد، بنحوی که هر کارشناس سیستم اختصاصی خود را داشته و تمامی فایل‌های مورد نیاز را نیز در این سیستم ذخیره و با استفاده از نرم‌افزارهای مختلف تحلیل می‌نماید؛ این امر در دراز مدت باعث افزونگی اطلاعات در سیستم کارشناسان، کاهش دسترسی همه به اطلاعات، افزایش حجم زاید اطلاعات، نبود امنیت در حفظ اطلاعات، عدم بروز رسانی منسجم اطلاعات و عدم مدیریت یکپارچه اطلاعات می‌گردد. 

هادی‌زاده قابلیت نسخه‌بندی (Versioning) اطلاعات را یکی دیگر از مزایای مهم راه‌اندازی بانک اطلاعات مکانی اعلام کرد و افزود: با توجه به نیاز به ایجاد تغییرات بر روی یک نقشه شهری و در نتیجه ایجاد نسخه‌های متعدد، با این قابلیت به تعداد تغییرات انجام شده سابقه ای از آن را در اختیار خواهیم داشت.